Historia Publicznego Gimnazjum w Grabiku

Oto - jeszcze krótka - historia Publicznego Gimnazjum w Grabiku. Tworzą ją ludzie i zdarzenia, a właściwej rangi nadaje im upływający czas.
                      Gimnazjum rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 r. w budynku Szkoły Podstawowej w Sieniawie Żarskiej. Odbywały się w nim zajęcia zerówki oraz klas I-III. Organizacją i przygotowaniem kadry i bazy zajęła się mgr Maria Wróbel wybrana na dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Sieniawie Żarskiej. W roku szkolnym 1999/2000 utworzono sześć oddziałów, do których uczęszczali uczniowie z Sieniawy Żarskiej oraz pobliskich miejscowości: Drożkowa, Lubanic, Grabika, Olszyńca, Kadłubii, Marszowa, Surowej i Łukaw. W pełni zorganizowane Gimnazjum r. szk. 2001/2002 liczyło ponad 120 uczniów i 9 nauczycieli doskonalących swój warsztat na licznych kursach i studiach podyplomowych, dążących do osiągania wyższych stopni awansu zawodowego.

Starano się przedstawić atrakcyjną ofertę edukacyjną dla młodzieży i rodziców: dobre, ambitne i sprawdzone programy, obowiązkową naukę języka zachodniego - angielskiego oraz nadobowiazkowo drugiego języka -  niemieckiego. Zapewniono uczniom dobrze wyposażoną Gminną Bibliotekę Publiczną  (Filia w Sieniawie Żarskiej), mieszącą się w budynku Gimnazjum. Młodzież aktywnie działa w Samorządzie Szkolnym, ZHP, Klubie Europejskim, SKS. Nauczyciele prowadzili liczne kółka przedmiotowe, artystyczne i sportowe. Podnosząc skuteczność nauczania, stosowano metody aktywizujące. Aby scementować zespoły klasowe, poświęcono dużo uwagi pracy wychowawczej, wspólnym działaniom międzyklasowym i organizacji życia wewnątrzszkolnego. Priorytetem stało się wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Historia naszego gimnazjum dopiero się zaczęła. Dzień po dniu nauczyciele i uczniowie stawiają sobie ważne cele, realizują je, doskonalą się, podnoszą poprzeczkę, a muza Historii - Klio cierpliwie znaczy ich ślad na papirusowym zwoju. Właściwego znaczenia nada im czas. I mimo, że nasze Gimnazjum nie posiada kąpielisk i wielu sal do ćwiczeń, pragniemy wpisać się w grono placówek oświatowych na wysokim poziomie biorąc udział m.in. w inicjatywie "Szkoła z klasą", "Nauczyciel z klasą" i "Uczeń z klasą".

Historia Szkoły Podstawowej w Grabiku

Przez pierwsze lata po II wojnie światowej dzieci z Grabika uczęszczały do Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarach. W póżniejszych latach uczniowie klas I-IV uczyli się już w swojej wsi, w dwuizbowej szkole. 6 stycznia 1964 r. oddano nową szkołę w Grabiku a jej poziom organizacyjny podniósł się do VII klas. Kierownikiem placówki został Bronisław Paluch.

W roku szkolnym 1966/1967 powstało osiem klas. Stanowisko dyrektora objął Władysław Witrykus.

W 1973 roku szkoła została filią Zbiorczej Szkoły Gminnej w Żarach, w tym czasie w Grabiku zostały tylko klasy I-IV.

W latach 1975-1999 dzieci uczyły się w wyremontowanym budynku starej szkoły. W tym czasie do pracy powrócił  Wwładysław Witrykus.

W roku szkolnym 1983/1984 podniesiono stopień organizacyjny do pięciu klas. W następnym roku na emeryturę odszedł wieloletni dyrektor szkoły W. Witrykus.

Kolejnymi dyrektorami byli: Teresa Witrykus, HAlina Dykszak, Małgorzata Kajda, Zygmunt Chutko.

W roku szkolnym 2002/2003 dyrektorem szkoły została ponownie Halina Dykszak. W następnym roku uczniowie  z Grabika i Drożkowa rozpoczęli naukę w pięknie wyremontowanej szkole, nowocześnie przygotowanymi klasami i pracownią komputerową.