Jerzy Kukuczka
1 BIEG PO KORONĘ HIMALAJÓW I KARAKORUM NA PŁASZCZYŹNIE W 30 ROCZNICIĘ ŚMIERCI JERZEGO KUKUCZKI
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
„BIEG im. JERZEGO KUKUCZKI NA LHOTSE-8516m.”
CEL ZAWODÓW:
Upamiętnienie 30 rocznicy śmierci Patrona Szkoły Jerzego Kukuczki , propagowanie parytetu wychowawczego „pokonywania własnych słabości” krzewienie postaw prospołecznych , sportowych-ducha rywalizacji i postaw „fair play” , integracja środowiska lokalnego. Zdobycie Korony Himalajów i Karakorum na płaszczyźnie – Bieg ten rozpoczyna serię zdobywania 14 ośmiotysięczników w kolejności w jakiej zrobił to pierwszy Polski Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Jerzy Kukuczka.
ORGANIZATOR:
Rada Rodziców Zespołu Szkół w Grabiku, 68-200 Grabik 102
KONKURENCJA:
- Bieg na dystansie 8516 metrów (wysokość n.p.m. Lhotse)
TERMIN:
1. Bieg odbędzie się o godzinie 10.00 w dniu 26.10. 2019 roku.KOSZT: 40 ZŁ ZA PAKIET (Koszulka z logo biegu, poczęstunek, woda, pomiar czasu, medal)
MIEJSCE:
1. Start/Meta Stadion - Grabik (Szkoła w Grabiku)
Termin zgłoszeń
Do dnia 15 października 2019 roku ,pakiet startowy przewidziany dla 300 osób decyduje kolejność zgłoszeń.
KLASYFIKACJA i NAGRODY:
1. Klasyfikacja prowadzona na podstawie kolejności ukończenia biegu po wyznaczonej trasie – według pomiaru czasu.
2. Klasyfikacja obejmuje kategorię OPEN powyżej 15 roku życia oraz UCZNIOWIE SP do 15 roku życia (uczniowie do ósmej klasy ) . W „Biegu” mogą uczestniczyć osoby bez pakietu startowego – nie podlegają wówczas klasyfikacji, dystans można pokonać również metodą spacerową np. z kijkami, nie wolno wykorzystywać środków lokomocji z wyłączeniem wózka z małym dzieckiem.
3. Pakiety startowe (koszulka) wydawane po zgłoszeniu do Biura Biegu w dniu zawodów, medal okolicznościowy po pokonaniu dystansu.
4. Dekoracja zwycięzców obu kategorii.
PROGRAM ZAWODÓW
- 8.00 – 9.30 przyjazd i weryfikacja zawodników, odbiór nr startowych, pakiety do odbioru 24 i 25 października oraz w dniu zawodów w Zespole Szkół w Grabiku Biuro Biegu.
- 10.00 – otwarcie zawodów
- 10.15 – bieg
- 13.15 – uhonorowanie zwycięzców
- 14.00 – zakończenie zawodów- 11.00-14.00- poczęstunek. ścianka wspinaczkowa
WARUNKI UCZESTNICTWA
1) Zawodnicy startują w dwóch kategoriach (deklaracja na zgłoszeniu) OPEN lub UCZEŃ SP, istnieje możliwość startu bez rywalizacji, dla własnej satysfakcji „zdobywcy Lhotse”
2) W zawodach może wziąć udział każdy pełnoletni zawodnik, który: zgłosi się do biegu przy pomocy formularza zgłoszeniowego oraz podpisze oświadczenie o biegu na własną odpowiedzialność (podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12.09.2001r. Dz. U. Nr 101 poz. 1095).
3) Zawodnicy w wieku 16-18 lat (którzy w dniu biegu nie osiągnęli jeszcze pełnoletniości) zobowiązani są do posiadania pozwolenia na udział od rodziców lub prawnych opiekunów, z ich podpisem i nr PESEL. Warunkiem dopuszczenia ich do startu jest obecność rodzica lub opiekuna wraz z dowodem osobistym w momencie weryfikacji zawodnika w biurze zawodów. Uczestnicy Biegu poniżej 15 roku życia Starują wyłącznie pod stałą opieką opiekunów prawnych w trakcie pokonywania dystansu.
4) Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb wewnętrznych organizatora oraz na wykorzystanie ich wizerunku w celu promocji biegu oraz dokumentowania zawodów.5) Nagrody przewidziane dla trzech najlepszych wyników wśród obu kategorii.
6) Zgłoszenia i rejestracja prowadzona przez :
7) W dniu zawodów zapisy do rywalizacji wyłącznie do wyczerpania nr startowych
ZGŁOSZENIA:
Zapisy na stronie:
https://www.czasomierzyk.pl/zapisy2019/biegnalhotse/
Informacje dotyczące biegu można uzyskać pod nr telefonu 68 362 07 08 u organizatora w Zespole Szkół w Grabiku.
Wpłaty należy dokonać na konto Rady Rodziców Zespołu Szkół w Grabiku. Numer konta 96 9672 0008 0138 1256 5000 0001.
Wszyscy zawodnicy muszą zostać zweryfikowani w Biurze Zawodów. Podczas weryfikacji zawodnik musi posiadać dokument potwierdzający tożsamość oraz podpisać oświadczenie o biegu na własną odpowiedzialność. Młodzież do lat 15 zobowiązana jest do obecności w towarzystwie opiekunów.
POSTANOWIENIA OGÓLNE:
1. Organizatorzy zapewniają opiekę przedmedyczną
2. Bieg odbywa wyznaczoną i zabezpieczona trasą.
3. Zawody odbywać się będą bez względu na warunki atmosferyczne.
4. Obowiązek ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków leży w gestii zawodników.
5. Organizatorzy nie odpowiadają za rzeczy pozostawione bez opieki.
6. Uczestnik startuje wyłącznie na własną odpowiedzialność i ponosi związane z tym ryzyko. Wszyscy Uczestnicy przyjmują do wiadomości, że udział w Biegu wiąże się z wysiłkiem fizycznym i pociąga za sobą naturalne ryzyko i zagrożenie wypadkami, możliwość odniesienia obrażeń ciała i urazów fizycznych (w tym śmierci). Przekazanie Organizatorowi prawidłowo wypełnionego Formularza Rejestracyjnego oznacza, że Uczestnik rozważył i ocenił charakter, zakres i stopień ryzyka wiążącego się z uczestnictwem w Biegu i dobrowolnie zdecydował się podjąć to ryzyko, startując w Biegu wyłącznie na własną odpowiedzialność.
7. Organizator zaleca uczestnikom wykonanie profilaktycznych badań lekarskich mogących potwierdzić brak przeciwwskazań do udziału w biegu;8. Zawodnicy startujący w zawodach ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim.
9. Podczas biegu wszyscy zawodnicy muszą posiadać:
- numery startowe . Pod karą dyskwalifikacji niedopuszczalne jest zasłanianie numeru startowego w części lub w całości.
10. Młodzież poniżej 18 roku życia startuje za pisemną zgodą rodzica/opiekuna. Do 15 roku życia start wyłącznie pod opieka rodziców lub opiekunów prawnych
11. Protesty należy składać osobiście w terminie do 30 min po dobiegnięciu ostatniego zawodnika w biurze zawodów.
12. Interpretacja powyższego regulaminu należy do organizatorów biegu. Odwołanie i protesty rozstrzyga organizator.Organizator zastrzega sobie prawo wniesienia poprawek i uzupełnień do powyższego regulaminu do czasu odprawy koordynacyjnej przed rozpoczęciem zawodów
13.Rozstrzygnięcie zawodów po 2 i pół godzinie nawet w przypadku nie ukończenia Biegu przez wszystkich zapisanych zawodników.
.
" Zwyciężłem nie górę czy pogodę, lecz przede
wszystkim siebie, swóją słabość i swój strach."
DLACZEGO WYBRALIŚMY JERZEGO KUKUCZKĘ NA PATRONA SZKOŁY?
Nadanie imienia i przekazanie sztandaru to szczególne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Wybór patrona był świadomy, przemyślany i zaakceptowany przez całą społeczność szkolną. Wybierając go kierowaliśmy się poczuciem odpowiedzialności, wartościami i normami kształtującymi postawy młodych ludzi. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne przedstawili swoje propozycje patrona szkoły. Następnie zorganizowano szereg spotkań, prezentacji, pogadanek i dyskusji, aż w końcu w wyniku głosowania zdecydowaną większością głosów wybraliśmy na patrona naszej szkoły Jerzego Kukuczkę. W roku szkolnym 2015/2016 ten słynny himalaista został patronem naszej szkoły, a Uchwałą Rady Gminy NRXVIII/122/16 z dnia 28IV 2016r. szkoła zyskała miano Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. J. Kukuczki w Grabiku. Posiadanie takiego patrona pozwoli tworzyć wizerunek szkoły, ukierunkuje pracę wychowawczą. Od tej pory ideą całej społeczności szkolnej stały się słowa wielkiego Polaka i himalaisty: „Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach”.
RYS BIOGRAFICZNY JERZEGO KUKUCZKI
Józef Jerzy Kukuczka ur. 24 marca 1948 w Katowicach, zm. 24 października 1989 na Lhotse w Nepalu – polski taternik, alpinista i himalaista, jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Dokonał tego w niespełna osiem lat. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii.
".... Jeśli się podchodzi pod górę to
z jakimś celem, a tym celem jest wejść na te górę..."
Jerzy Kukuczka, reprezentuje wzory i wartości, z którymi może identyfikowac się młody człowiek.Będąc wielkim himalaistą pozostał skromnym człowiekiem, wiedział , ze wszystko zawdzięczał własnej pracy. Kiedy był na najwyższych szczytach pamiętał zawsze o ojczyźnie i własnej rodzinie zostawiajac tam symbole swojej tozsamości, obok flagi biało czerwonej maskotkę swojego syna.
NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA:
- zdobycie Korony Himalajów i Karakorum (w ciągu zaledwie ośmiu lat: 1979-1987) jako drugi człowiek na świecie,
- wytyczenie jedenastu nowych dróg na zdobytych ośmiotysięcznikach (do chwili obecnej niepobity rekord, droga na K2 nigdy nie została powtórzona),
- siedem wejść na ośmiotysięczniki w stylu alpejskim (w tym na K2),
- jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy,
- zdobycie czterech ośmiotysięczników zimą, w tym trzech po raz pierwszy w historii: Dhaulagiri I, Kangchendzonga, Annapurna,
- zdobycie w ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 – 10 listopada 1986) sześciu ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczenie nowych dróg (w tym niezwykle trudne drogi na Nanga Parbat i K2),
- wejście solowo na Makalu nową drogą.
PRZEKAZANIE SZKOLE SZTANDARU
Sztandar od zawsze był symbolem największych wartości: tradycji, szacunku dla człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej szkoły oraz wspólnych dążeń uczniów, rodziców i nauczycieli. Będzie towarzyszył naszej społeczności we wszystkich najważniejszych wydarzeniach szkolnych. Pragniemy wyrazić słowa podziękowania Radzie Rodziców - fundatorom sztandaru oraz wszystkim ludziom dobrej woli zaangażowanych w sprawę przekazania nam sztandaru
Awers:
Płatem sztandaru jest tkanina w błękitnym kolorze. W centrum znajduje się wizerunek Jerzego Kukuczki otoczony wieńcem laurowym oraz symbolem kół olimpijskich. Portret wielkiego himalaisty widnieje na tle gór wyhaftowanych srebrną nicią. Wzór otoczony jest napisem po kole w złotym kolorze: PRZEDSZKOLE I SZKOŁA PODSTAWOWA im. Jerzego Kukuczki W GRABIKU. Całość obszyta jest złotymi frędzlami.
Rewers:
Płatem sztandaru jest czerwona tkanina w kształcie kwadratu. W centrum znajduje się wizerunek orła białego haftowany białym szychem w złotej koronie (korona, dziób i szpony haftowane złotym szychem). Orzeł otoczony jest wieńcem laurowym w złotym kolorze. Całość wykończona złotymi frędzlami.
Sztandar wyhaftowano w technice ręczno-maszynowej.