Jak oszuści wykorzystują koronawirusa
MEN-Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z otwarciem przedszkoli
MEN- Zajęcia opiekuńcze w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego
https://www.gov.pl/web/edukacja/zajecia-opiekuncze-informacja-men
MEN-Przedszkola otwarte od 6 maja – pytania i odpowiedzi
https://www.gov.pl/web/edukacja/otwarcie-przedszkoli-pytania-i-odpowiedzi
ORGANIZACJA OPIEKI NAD DZIEĆMI W PRZEDSZKOLU
Procedury oraz druki do pobrania znajdują się w zakładce praca przedszkola, aktualności.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w przedszkolu spowodowaną wytycznymi GIS przeprowadza się weryfikację konieczności korzystania z opieki w przedszkolu,poprzez analizę sytuacji zawodowej rodziców/opiekunów prawnych. Nie jest to normalna praca przedszkola tylko wyjątkowa sytuacja mająca na celu wyjście naprzeciw potrzebom rodziców, którzy muszą pracować. Bardzo prosimy o wyrozumiałość i wspołpracę. Przestraegając procedur zadbamy wszyscy o nasze bezpieczeństwo.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.04.2020
w sprawie
określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19
§ 3. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w § 1, przysługuje również ubezpieczonemu oraz funkcjonariuszowi, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, którzy podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 24 maja 2020 r.
Cały tekst rozporządzenia w linku ponizej.
UWAGA, WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE !!!
W związku z komunikatem Premiera Mateusza Morawieckiego o możliwości uruchomienia od 6 maja 2020 opieki dla przedszkolaków, których rodzice muszą wrócić do pracy i nie mogą sprawować osobistej opieki nad dziećmi, informujemy, że:
- rozpoczęte zostały prace związane z analizą potrzeb na zorganizowanie opieki;
- trwają prace związane z określeniem i zapewnieniem bezpiecznych warunków pobytu w placówkach.
Prosimy o sprawdzanie strony Urzędu Gminy w celu zapoznawania się z kolejnymi komunikatami.
„Mamo, Tato! Chcę do przedszkola! Rozwój wychowania przedszkolnego w Gminie Żary”
Wesołych Świąt!!!
Zdrowia oraz dużo pozytywnej energii z okazji Świąt Wielkanocnych
Wypełnionych wiarą oraz nadzieją budzącej się do życia wiosny
Pogody w sercu i radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego
a także smacznego święconego w gronie najbliższej rodziny szczerze życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Zespołu Szkół w Grabiku
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
Informacje umieszczono w zakładce praca przedszkola
Próbny egzamin
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo otwierając stronę CKE https://www.cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20200324%20Pr%C3%B3ba%20E8.pdf
Bezpieczna praca z komputerem i w internecie
Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, jest jednym z podstawowych zadań systemu oświaty.
Szkoły i placówki, zapewniając uczniom dostęp do internetu, są zobowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
W przypadku konieczności pracy zdalnej, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów pozostających w domu spoczywa na ich rodzicach. Są oni także odpowiedzialni za potencjalne szkody, jakie mogą spowodować ich dzieci za pośrednictwem internetu innym osobom.
Poniżej znajdą Państwo wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę.
Treści zagrażające rozwojowi psychicznemu i moralnemu uczniów.
Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla dziecka.
Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. W miarę możliwości rodzice powinni jednak towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów.
Niezweryfikowane informacje. Co jest prawdą, a co fałszem?
Podczas nauki on-line dziecko może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby omówić taką sytuację i wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.
Reklamy
W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.
Ochrona danych osobowych i wizerunku
Szkoły pracujące na platformie epodreczniki.pl mogą być pewne, że dane osobowe uczniów są bezpieczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgód na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne.
Ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek ucznia.
Uzależnienie od internetu
Dziecko, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym.
Bezpieczeństwo sprzętów i dostępu do sieci
Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej. Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń.
Niebezpieczne kontakty
Dzieci i młodzież, które korzystają z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.
Cyberprzemoc
O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest nasze dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.
Gry komputerowe i wideo
Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.
informacja
UWAGA ZMIANA TERMINU REKRUTACJI
W związku z zamknięciem placówek oświatowych na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zmienia się harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2020/2021 dla przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i punktów przedszkolnych, dla których Gmina Żary jest organem prowadzącym.
Dodatkowo informujemy, że dokumenty można składać w terminie 19-31 marca br. poprzez włożenie do specjalnie przygotowanych skrzynek przed głównym wejściem do szkoły (prosimy o nie wchodzenie do budynków).
Skrzynki wystawione są w godzinach 7.00-15.00.
Dokumenty można wysłać także pocztą, za termin dostarczenia uznaje się termin otrzymania dokumentów przez szkołę (a nie termin nadania na poczcie).
W razie wątpliwości telefoniczne informacje można uzyskać w szkołach lub Centrum Usług Wspólnych Gminy Żary (68 363 00 40).
Uwaga Rodzice
W związku z zamknięciem szkół wnioski dotyczące zapisów dzieci do przedszkola i szkoły składać można do skrzynki zawieszonej przed szkołą. Termin zostaje wydłużny do 31.03.2020r. Szczegółowe informacje już niedługo.
UWAGA RODZICE!!!
OD CZWARTKU (12 marca 2020) DO ŚRODY (25 marca 2020) DECYZJĄ RZĄDU funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. W dniach 12.03. i 13.03.2020 ZOSTAJĄ ZAWIESZONE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE W PRZEDSZKOLU I SZKOLE.
W CZWARTEK I PIĄTEK (12-13 marca 2020) OBOWIĄZUJE TZW. OKRES TYMCZASOWY, GDZIE W SZCZEGÓLNYCH WYPADKACH BĘDĄ PRZYJMOWANE DZIECI, KTÓRYM RODZICE NIE ZDĄŻYLI ZAPEWNIĆ OPIEKI. a od 16 do 25 .03.2020 szkoła i przedszkole będą zamknięte.
Jednocześnie przypominam, że rodzicom dziecka do 8. roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz. U. 2017, poz. 1368).
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Zawieszenie zajęć
Szczegółowe informacje pod adresem
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Rekomendacje MEN
Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej
w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa
Rodzicu
- porozmawiaj z dzieckiem na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
- nie posyłaj przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
- jeśli nie miałeś kontaktu, z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
- nie organizuj wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
- jeśli wróciłeś z terenów występowania koronawirusa i masz objawy grypopodobne, bezzwłocznie powiadom najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
- sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
- Kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej:
68 470-62-58
W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych .
tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Informacja
Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego br. obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych czy zamykanie szkół.
Osoby powracające z północnych Włoch
Osoby, które przebywały w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak m.in.: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinny: niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Także w przypadku, gdy po powrocie nie zaobserwowano wspomnianych objawów przez 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia:- codziennie mierzyć temperaturę ciała - zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
W przypadku wystąpienia tych symptomów należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji na stronie GIS.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Więcej informacji w komunikacie z 25 lutego br. na stronie GIS.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronach - Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch- Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl
Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
KONKURS RECYTATORSKI
KONKURS RECYTATORSKI
W dniach 11-12.02.2020 uczniowie klas V i VII w składzie: Bartosz Wojwod, Nikola Lachowska, Jonatan Kisielewicz, Maria Kowalczewska, Kinga Brusiło, Gabriela Ziółkowska, Lena Femlak reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Mirostowicach Dolnych. Wzięło w nim udział prawie 50 uczniów ze szkół Gminy Żary. Laureatami zostali Jonatan Kiesielewicz oraz Bartosz Wojwod, którzy recytowali fragmenty prozy i będą reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim 21.02.2020r. Jesteśmy dumni z naszych zdolnych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów! Brawo!
Rekrutacja
Dyrektor Zespołu Szkół w Grabiku informuje, ze w dniach 17-28 luty należy składać potwierdzenia kontynuacji do Gminnego przedszkola im Jerzego Kukuczki w Grabiku.
Od 5 do 18 marca rusza nabór wniosków dla mieszkańców gminy do Gminnego Przedszkola im Jerzego Kukuczki w Grabiku.
Zgłoszenia dzieci obwodowych do szkół do dnia 10 kwietnia 2020.
Dokumenty do pobrania są dostępne na stronie Zespołu Szkół w Grabiku, w zakładce praca przedszkola.
Zmiana rozkładu jazdy Gimbusa
Dyrektor Zespołu Szkół w Grabiku informuje, że od dnia 10.02.2020 po feriach nastąpi zmiana rozkładu porannego kursu gimbusa.
Drozków Kościół przystanek nr III godz. 7.10
Drozków koniec przystanek nr IV 7.15
Drozków przystanek nr II 7.18
Drozków przystanek nr I 7.20
Olszyniec koniec przystanek nr IV 7.35
Olszyniec przystanek nr III 7.38
Olszyniec przystanek nr II 7.40
Olszyniec przystanek nr I 7.42
Marszów przystanek 7.45
Kurs popołudniowy bez zmian.
Ferie zimowe
Biuro Prewencji Komendy Powiatowej Policji informuje:
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
- Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
- Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
- Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
- Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
- Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
- Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
- Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
- Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie